Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Herkesi üzen, Beril bebeğin son durumu açıklandı

Afyonkarahisar’da üzerine kaynar su dökülen 15 aylık Beril Server Aktaş’ın hava ambulansıyla Eskişehir’deki hastaneye götürülürken can acısı ve korkuyla sağlık çalışanına sarılması tüm ülkeyi ağlatmıştı. Eskişehir Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’nde tedaviye alınan minik Beril bebeğin hayati tehlikesi yok. Anne Fatma Aktaş (28)ise, “Mutfağa kahvaltı hazırlamaya girmiştim, kızım da odadaydı. Ne ara geldi bilemedim, sıcak suyu üzerine çekti. Sağ olsun, helikopterdeki sağlık çalışanı, çok ilgilenmiş. Teşekkür ediyorum herkese” ifadelerini kullandı.

Mahmut ve Fatma Aktaş çiftinin 2 çocuğundan biri olan 15 aylık Beril Server Aktaş’ın üzerine önceki gün mutfaktaki kaynar su döküldü. Ailesi tarafından hemen hastaneye götürülen minik Beril bebek, ilk müdahalesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın ambulans helikopteriyle Eskişehir Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Yanık merkezinde tedaviye alınan Beril bebeğin boynu, sırtı ve göğsündeki yanıkların 2. derece olduğu belirlendi.

‘Vucudunda 2. derece yanıklar var’

Yanık merkezindeki odasında, annesinin kucağında tedavi gören Beril Server bebeğin yaklaşık 2 hafta hastanede kalacağını belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Sami Apak, “Şu anda hastamızın hayati tehlikesi yok, cerrahi bir tedavi de düşünmüyoruz. Gerekli pansuman tedbirleri ile iyileşeceğini düşünüyoruz. Yanık tedavisi uzun süreç olduğu için şu anda gözlem altında tutuluyor. Hastanın yüz, boyun bölgesinde, göğsünün ön kısmında yüzde 8 ve 2. derece derin ve yüzey yanıkları vardı. Hasta ilk geldiğinde hidroterapi odasına aldık, pansumanlarını yaptık. Şu anda tedavisi devam etmektedir. Hayati tehlikesi yok, gayet güzel ilerliyor. Üzerindeki file, eli ile yüzüne zarar vermesin ve yaptığımız pansuman da etkili olsun, diye geçici kullanılacak. Yanık uzun dönemli bir tedavi olduğu için en az 2 hafta kadar burada kalacak. Daha sonra gözlemleyerek hastayı çıkaracağız. Yanık izlerinin kalıcı olmaması için aileye bazı önerilerimiz oluyor. İleride daha da kalıcı izler olursa bazı tıbbi yöntemlerle hastaya yardımcı olacağız” diye konuştu.

hurriyet.com.tr