Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Biontech aşısının yan etkileri nelerdir? SGK’lılar aşı olmaya başladı. Peki, Biontech mi, Sinovac mı?

Biontech aşısı yan etkileri özellikle geçtiğimiz gün SGK’lılar için aşılama sürecinin başlamasının ardından merak edilen konular arasında yer aldı. Hemen her aşıda olduğu gibi Biontech aşısı yan etkileri de nadir de olsa görülebilmektedir. Peki, Biontech aşısı yan etkileri nelerdir? Biontech mi, yoksa Sinovac mı tercih edilmeli? İşte detaylar…

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aşıda 40 yaşa kadar indik. Yaşınız 40 veya üstüyse bu sabahtan itibaren randevu alabilirsiniz. Yüzde yüz katılım bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak, 40 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşı randevularının açıldığını duyurmuştu. Yoğun ilginin ardından aşı hakkı tanımlanan her vatandaş randevu almadan en yakın aşı merkezinden aşı olabilmektedir.

BİONTECH AŞISINI KİM ÜRETTİ?

Biontech 2008’de Almanya’nın Mainz kentinde Türk ve Alman bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kurulmuştur. Koronavirüse karşı etkili aşı Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından keşfedilmiştir.

BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Çok yaygın olan yan etkileri:

  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrıları
  • Kas ağrıları
  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
  • Yorgunluk
  • Üşüme
  • Ateş
  • Enjeksiyon bölgesinde şişlik
  • Daha az yaygın olan başka yan etkiler de görülebilir.

Yan etkiler, 2. dozdan sonra daha yaygın şekilde görülebilir.

PEKİ, BİONTECH Mİ SİNOVAC MI?

Aşı sırası gelenler Biontech ve Sinovac arasından birini seçecekler. Peki hangisi seçilmeli?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı daha önce yaptığı açıklamalarda aşı tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri açıklamıştı. Ümit Savaşçı, “Eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyorsa, kanser tedavisi görüyorsa veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse ilk tercihi Sinovac aşısı olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre % 10 daha fazla” dedi.

Uzmanlar tarafından pandemide en önemli silah aşı olarak gösterilmektedir. Şu an Türkiye’de uygulanan “Sinovac” ve “Biontech” aşılarının da arasında çok ciddi bir fark olmadığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, aşı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. 2 aşının avantaj ve dezavatanjları olduğunu belirten Uzm. Dr. Dikmen, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasında temiz içme suyu kullanımı dışında insanlığın hastalıkla mücadelesinde antibiyotiklerde dahil olmak üzere en önemli buluş aşılardır, diyor. Bu aşılarda 2 tane ana grup vardır. Bir mRNA aşıları diyoruz, bir inaktif aşılar diyoruz. Bunu biraz daha pratik bir dille yaparsa Biontech aşısı mRNA diyoruz, Çin aşısı ise, inaktif aşıdır.

Bu mRNA aşıları vücuttaki immün sistemini uyaracak protein moleküllerini direkt olarak vermek yerine RNA’sını veriyoruz. İnaktif aşılardaysa, virüs yeterli miktarda üretiliyor. Sonra öldürülüyor, inaktif ediliyor. Bunları sadece RNA değil de tüm yapısındaki veriyorsunuz. Tabii, 2 aşının da avantaj ve dezavantajları mevcut. İnaktif aşılarda bir dezavantaj şu şekilde var: Uzun süre alıyor. Yani inaktif aşıyı üretmek, öldürmek belki 6 ay belki 8 ay alabiliyor. mRNA aşılarında modern teknikler kullanıldığı için belki 15 gün gibi kısa sürede bunu üretme şansı var. Varyantları karşı kısa sürede ufak bir değişikle tekrardan üretime sokulabiliyor. Şu aşı daha iyi sonuç veriyor diye bir şey demek çok mümkün değil. Bu aşılar bize şunu göstermiştir: Sizi yoğun bakıma düşürmemek adına % 100 etkililerdir. Her iki aşı grubu bunda etkilidir” diye ifade etti.

SİNOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkileri oluşmaktadır. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

HABERTURK