Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Üstün Yetenekli Çocuklar, Zorbalık ve Damgalamayla Mücadele Etmek Zorunda Kalıyor

Üstün ve özel yetenekli çocukların, yetenek gelişimleri için özel eğitime ve etkinliklere ihtiyaç duyduklarını ifade eden uzmanlar, erken yaşta fark edilip yönlendirildiklerinde gelişimlerinin düzenlenebildiğini belirtiyorlar.

Yeteneğin genetik olarak çocukta oluşsa da çevre aracılığıyla geliştiğini ve potansiyelin ortaya çıktığını özellikle kaydeden uzmanlar, bu çocukların etiketlenmemesi gerektiği uyarısında bulunuyorlar. Uzmanlar, onun da tıpkı diğerleri gibi bir ‘çocuk’ olduğunun asla unutulmaması gerektiğini özellikle vurguluyorlar.

Üstün ve özel yetenekli çocukları toplum sevmiyor!

Zekaları normal insanlara göre çok farklı çalışan ve bu nedenle de ailede, çevrede, okulda ve toplum içinde büyük uyumsuzluklar gösteren çocuklar yada gençler büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Sürekli alaya alınmaları ve rahatsız edilmelerini psikologlar, toplumun kıskançlığı ve çekememezliği olarak niteliyor… Türkiye’de ve dünyada üstün zekalı çocukların yaşamları oldukça zor. Bu çocukların okullarında ve çevrelerinde büyük zorluklar çektikleri ve dışlandıkları biliniyor.

Özel yetenekli çocuklar etiketleniyor, dışlanıyor ve istenmiyor…

Aynı sınıfta eğitim gören diğer çocukların aileleri, üstün/özel yetenekli çocukların, kendi çocukları ile aynı sınıfta eğitim görmesini istemedikleri gibi bu çocukları ‘farklı’ veya ‘aykırı’ tanımlamaları ile etiketliyorlar. Böylece akranları tarafından, çocuk dışlanıyor, istenmiyor ve ötekileştiriliyor.