Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Ödevlerini yapmayan çocuğa nasıl davranılması gerekir?

Okulda eğlenmek ve arkadaşlarla vakit geçirmek çok güzel fakat iş derslere ve ev ödevlerine gelince çocuğunuz çok sıkılıyor.

Yüklü ev ödevleri ve derslerden bunalan çocuğunuza ödev yaptırmak zorlaştı ve baş edemiyor musunuz?. Bakalım bize uzmanlar bu konuda ne öneriyor?

Uzmanlara göre ev ödevlerinin bilgi edinmek dışında sorumluluk duygusunu öğrenmesini ve başladığı işi bitirmenin önemini anlamasını sağlamak gerekiyor. Yani öğrenme sürecini destekleyen ödevler çocuğunuza aynı zamanda günlük hayatında yardımcı olacak özellikler de öğretiyor.

Ödev yapmayı sevdireceğim derken onu bıktırmamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Çok fazla ödev verilmemeli

Çocuğunuzun öğretmeniyle bu konuda hem fikir olmanız çok önemli. Çocuğun boyunu aşan ve çok uzun saatler süren ev ödevleri onu daha başlamadan yıldırabilir.

2. Bırakın kendi yapsın ve hataları olduğu gibi kalsın

Siz de hata yaparak doğruları öğrendiniz. O yüzden hata yapmasına izin verin.

3. Ödevleri siz yapmamalısınız

Bu en büyük hatalardan biri. Çocuğun ödevlerini oturup siz yapıyorsanız artık siz öğrenci o veli olmuş demektir. Bu demek değil ki yardımcı olmayacaksınız. Ufak dokunuşlarda bulunabilirsiniz elbet. 

4. Eve gelir gelmez ödevlerini yapmaya zorlamamalısınız

Eve geldiğinde zaten yorulmuş olan çocuğunuza dinlenmesi ve biraz keyif yapması için zaman tanıyın. Ballı süt ve kurabiye eşliğinde sevdiği bir çizgi filmi izleyebilir ya da kitap okuyabilir. Sonrasında zaten görevini yerine getirecektir.

Kaynak: Milliyet- çocuk